TJEDAN MOZGA U NAŠOJ ŠKOLI
Autor: Sonja Vuljak, 18. 3. 2019.

Tjedan mozga

Ove se godine u razdoblju od 11. do 17. 3. 2019. u Hrvatskoj obilježavao 18.  tjedan mozga, a obilježili smo ga i mi.

Cilj obilježavanja ovog tjedna bio je upoznati širu javnost sa značenjem istraživanja mozga u 21. stoljeću koje je prozvano i stoljećem uma.

Učenici, polaznici izvannastavne aktivnosti Ekološko biološke grupe zajedno sa voditeljicom učiteljicom prirode i biolgije Marinom Salajec, obilježili su Tjedan mozga u MŠ Đelekovec. Učenice 8. razreda Hana Hren, Hana Šegerec i Dora Vuljak te učenica 6. razreda Sara Gašpar održale su predavanja na temu Građa i uloga ljudskog mozga.

Nakon predavanja uslijedile su radionice. Učenica 6. razreda Sara Gašpar i učenica 8. razreda Dora Vuljak vodile su radionicu na temu Optičke iluzije te video uradak pokazivale učenicima predmetne nastave.

Druga radionica pod imenom Detektivske priče također je izazvala veliki interes učenika koji su se dokazivali u ulozi malih istražitelja (detektiva). Kod te radionice asitenti su bile učenici Sara Barbara Booz (6.), Roman Balog (6.) I Hana Hren (8.).

Treća radionica – Igre za mozganje je uistinu bila praktična jer su učenici imali zadatak pojedine drvene dijelove složiti u odgovarajuća geometrijska tijela ili likove, ali sa smislenim redoslijedom. U tome su ih vodili učenici asistenti Lea Lončar (6.) i Nikola Mađerić (6.).

Po završetku i teorijskog i praktičnog dijela na licima učenika očitovalo se zadovoljstvo i zanimanje za prikazanu i odslušanu temu.

Radionicu smo započinjali ovom mišlju, a njome ćemo završiti ovaj članak: „Iako nismo ni najveća, ni najjača, ni najbrža, a ni najbrojnija živa bića na Zemlji, ipak smo njome ovladali. To nam je omogućio upravo razvoj našeg mozga. I dok smo zahvaljujući njemu spoznali kako funkcioniraju mnoge pojave u svijetu koji nas okružuje, još uvijek nismo do kraja spoznali kako funkcionira naš vlastiti mozak. A ipak, sve što smo ikada napravili ili ćemo napraviti, pod njegovom je kontrolom.“

Učiteljica prirode i biologije Marina Salajec