MOTIVACIJSKA RADIONICA ZA IZBOR ZANIMANJA ZA OSMAŠE
Autor: Sonja Vuljak, 28. 3. 2019.

Učenici 8. razreda naše škole sudjelovali su u motivacijskoj radionici u sklopu koje su odgledali i odslušali prezentacije obrtničkih zanimanja.

Projekt je to koji provodi Obrtnička komora Koprivničko-križevačke županije, pod nazivom „Želim biti majstor“, a partneri su Obrtnička škola Koprivnica, Strukovna škola Đurđevac, Srednja škola „Ivan Seljanec“ Križevci, Obrtničko učilište POUKA i PORA.

Više pročitajte pod "opširnije".

Svrha projekta je povećati motivaciju učenika za upis u deficitarna zanimanja te doprinijeti razvoju pozitivnog odnosa prema cjeloživotnom učenju.

Cilj radionice, u kojoj su osmaši sudjelovali, je doprinijeti smanjenju predrasuda koje postoje prema upisu učenika u obrtnička zanimanja i obrtništvu te istaknuti prednosti i motivirati učenike da se odluče za neko od deficitarnih zanimanja koje je moguće upisati u tri strukovne škole na području KKŽ županije. Neke od prednosti upisa u deficitarna zanimanja su mogućnost stipendiranja učenika tijekom školovanja, siguran posao odmah po završetku obrazovanja, rano uključenje u svijet rada što donosi samostalnost  i neovisnost.

Učenici su sa zanimanjem pratili svako predstavljanje i predavanje koje su održavali naš gosti.  Ispred Obrtničke komore KKŽ županije gospođa Jasmina Sinovec, voditeljica projekta, učenicima je približila  prednosti upisa u deficitarna obrtnička zanimanja, a ujedno je predstavila i srednju školu iz Križevaca. Stručna savjetnica, gospođa Ivana Šatrak iz CISOK-a (Centar za istraživanje i savjetovanje o karijeri)  upoznala je učenike s mogućnostima koje pruža njihov centar. Gospođa Martina Klasan, stručna suradnica – pedagoginja iz Obrtničke škole iz Koprivnice, prezentirala je školu i zanimanja, dok je profesor Branko Pleadin iz Strukovne škole Đurđevac prezentirao školu, zanimanja, projekte u kojima su sudjelovali i mogućnosti upisa.

Učenici su bili zadovoljni viđenim, a izbor oko upisa u srednju školu još će im se iskristalizirati sljedećeg tjedna, kada će posjetiti Obrtničku školu u Koprivnici na Danima otvorenih vrata.

Vanja Raletić, razrednica 8.r.