POŽIRAKI STAVLJENI POD PREVENTIVNU ZAŠTITU MINISTARSTVA KULTURE I MEDIJA
Autor: Sonja Vuljak, 25. 5. 2023.

Ovih smo dana primili lijepu vijest da su naši požiraki stavljeni pod preventivnu zaštitu Ministarstva kulture i medija te samim time imaju velike izglede da budu upisani u Registar nematerijalnog kulturnog dobra. To je odavno želja svih nas te je i naša škola doprinjela ovom važnom priznanju.

Više pod OPŠIRNIJE, a fotografije na poveznici: http://www.os-mpavlek-miskina-djelekovec.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=298

POŽIRAKI - NAŠ PONOS

Puno se o požirakima, kao tradicionalnoj đelekovečkoj tjestenini, već pisalo. Često ističemo kako smo ponosni na ovo posebno umijeće izrade požiraka koje mi Đelekovčani učimo u svojim obiteljima i prenosimo s koljena na koljeno.

Sada sve to ima neki dublji smisao jer uspjeli smo učiniti veliku stvar za naše mjesto i za naše požirake.

Ideja se rodila u Društvu žena Đelekovec i uz poticaj etnologinje gđe Vesne Peršić Kovač koja nas je dugo ohrabrivala da se primimo posla i prijavimo požirake i drvca za izradu požiraka u Ministarstvo kulture i medija te da pokušamo ove vrijednosti zaštititi kao nematerijalnu kulturnu baštinu.

I Općina Đelekovec davala je podršku tome, a Škola je u suradnji s Društvom žena već godinama prije činila mnogo na području očuvanja ove tradicije.

I tako su se Škola, Općina i Društvo žena zajedno prihvatili postupka prijave požiraka u Registar nematerijalnog kulturnog dobra.

Sonja Vuljak, ravnateljica Škole i članica Društva žena je prema uputama gđe Peršić-Kovač  te u suradnji s predsjednicom Društva Adelom Horvat i tajnicom Snježanom Čempuh Vulić, napravila zvučne i video zapise  o izradi požiraka i drvaca. Prikupila je sve vrijedne informacije o pravljenju požiraka i o izradi drvaca od davnih vremena pa do danas.

Puno su pomogle starije mještanke Đelekovčanke Cecilija Cmrk, Karolina Tomašić, Slava Sabolić, Ljuba Vuljak, Mara Levak, Ana Mihalec i mnoge druge žene, a svoje majstorije izrade drvaca za požirake zorno je pokazao Ivan Levak, samouki drvodjelac koji vrlo vješto izrađuje drvca. Svi snimljeni i zapisani materijali poslani su u Ministarstvo kulture te je ovih dana u Školu stigao dokument Rješenje kojim se požiraki i drvca stavljaju pod PREVENTIVNU ZAŠTITU najdulje do 4 godine, a kroz to vrijeme pripremat će se njihov upis u Registar nematerijalnih dobara. Veliki je to uspjeh i ponosni smo što smo uspjeli sačuvati požirake od zaborava. A činit ćemo to i dalje!

Rješenje o preventivnoj zaštiti požiraka i drvaca obvezuje nas da:

• Osiguramo dostupnost dobra javnosti
  • Potičemo prenošenje i njegovanje kulturnog dobra u izvornoj sredini
  • Potičemo sudjelovanje pojedinaca, grupa i zajednice
  • Održavamo stručne skupove
  • Osiguramo održivost dobra kroz razne aktivnosti
  • Educiramo stručni kadar za prenošenje znanja i vještina
  • Nastavimo s istraživanjem i dokumentiranjem
  • Promičemo funkciju i značaj dobra u društvu te ga uključimo u razvojne programe
  • Populariziramo i promoviramo nematerijalno kulturno dobro
  • Provodimo mjere kako bi se izbjegla opasnost od nestajanja, uništenja ili pretjerane komercijalizacije kulturnog dobra
  • Provodimo mjere zaštite sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i svim propisima.

Društvo žena i Škola u timu, uz podršku Općine Đelekovec kontinuirano provode radionice izrade požiraka i najviše brinu o očuvanju tradicijske izrade ove tjestenine za svatovsku juhu. Nedavno su organizirali radionicu u Vatrogasnom domu, koja je okupila puno mještanki Đelekovca, školarce i članice koprivničke udruge „Mariške“.

Druženje je bilo edukativno i zabavno i sigurno ćemo nastaviti na taj način i dalje promovirati i čuvati naše požirake.

Sonja Vuljak, ravnateljica