TERENSKA NASTAVA UČENIKA PREDMETNE NASTAVE U SUHOPOLJE I VIROVITICU
Autor: Sonja Vuljak, 29. 5. 2023.

Povijest se može doživjeti na jedinstven način kroz posjete povijesnim građevinama i muzejima. U sklopu naše terenske nastave u petak, 26. svibnja, imali smo privilegiju posjetiti nekoliko zanimljivih destinacija u Virovitici koje su nas oduševile svojom ljepotom i bogatom poviješću. Put nas je vodio od dvorca Pejačević, do izložbe minijaturnih vlakova „Virovitica voli vlakove“, u obilazak crkve sv. Terezije u Suhopolju te u posjet dvorcu Janković.

Više pod OPŠIRNIJE, a fotografije na poveznici http://www.os-mpavlek-miskina-djelekovec.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=300

Naša prva stanica bila je posjeta dvorcu Pejačević, jednoj od najpoznatijih znamenitosti Virovitice. Dvorac je izgrađen u neoklasicističkom stilu te je domaćin bogate kulturne i povijesne baštine. Tijekom obilaska, imali smo priliku diviti se prekrasnim prostorijama, arhitekturi i umjetničkim djelima koja su stoljećima čuvala priče iz prošlosti. Osoblje dvorca ljubazno nas je vodilo kroz dvorac, pružajući nam zanimljive informacije o obitelji Pejačević i njihovom utjecaju na Viroviticu.

Nakon Dvorca Pejačević, krenuli smo prema izložbi minijaturnih vlakova „Virovitica voli vlakove“. Ova izložba jedinstvena je po tome što prikazuje minijaturne replike vlakova i željezničkih postaja. Kroz izložene modele vlakova, upoznali smo se s razvojem željeznica i tehnologijom koja je omogućila prometovanje ovim divovima na tračnicama. Bili smo oduševljeni pažljivo izrađenim detaljima i preciznošću kojom su minijature replika izvornih vlakova prikazane. Izložba nas je oduševila svojim edukativnim i zabavnim pristupom.

Naša terenska nastava omogućila nam je priliku da posjetimo crkvu sv. Terezije u Suhopolju. Dok smo se približavali crkvi, divili smo se njezinoj impozantnoj vanjštini, koja je dominirala krajolikom svojim visokim tornjem i prepoznatljivim stilom gradnje.

U neposrednoj blizini crkve nalazi se prekrasno obnovljen Dvorac Janković.

Prizor dvorca koji se uzdiže na brežuljku iznad grada oduševio nas je već pri dolasku. S obnovljenom fasadom, prekrasnim vrtovima i očuvanim originalnim elementima, dvorac je zračio elegancijom i povijesnim šarmom. No, ono što nas je posebno oduševilo bila je kombinacija povijesnih elemenata s modernim dodirima koji su oživjeli prostor dvorca.

Kroz vođenu turu, uputili smo se na putovanje kroz vrijeme.

Nakon razgledavanja dvorca, prošetali smo prekrasnim vrtovima koji su okruživali imanje. Staze obrasle zelenilom pružile su nam mirno okruženje u kojem smo mogli uživati u prekrasnom krajoliku i panoramskom pogledu na okolicu.

Sretni i zadovoljni, krenuli smo prema svom domu s osjećajem zahvalnosti i uzbuđenja zbog svih prekrasnih uspomena koje smo stekli tijekom dana. Izlet u Viroviticu i Suhopolje ostat će nam trajno urezani u sjećanju kao jedno od ljepših iskustava u našem školskom životu.

Vanja Raletić, učiteljica HJ