DRUŽENJE S KNJIŽEVNICOM MIRJANOM MATIŠA
Autor: VANJA RALETIĆ, 24. 3. 2014.

Prvi dan proljeća, 21. ožujka, u svijetu se obilježava kao Svjetski dan poezije. To je bio dovoljan razlog, a i poticaj da u svoju školu pozovemo književnika i na taj se način pridružimo svim  ljubiteljima  „lijepe riječi“. Gost književnik bila je gospođa Mirjana Matiša.

Riječ je o vrlo darovitoj književnici, Koprivničanki, koja je pisati počela u zrelim godinama. Naime, svoju prvu knjigu, zbirku kajkavske poezije i proze, Mirjana Matiša objavila je s 41 godinom. Iza nje je šarolik i bogat književni opus. Uglavnom se realizirala kao autorica knjiga namijenjenih djeci, krenuvši od najmlađeg uzrasta kojemu je posvetila četiri slikovnice. Napisala je i četiri zbirke poezije te tri romana za djecu („Hvataj pravac – šuma, mravac“, „Mjesto susreta – Zemlja“ te „Šu – Šu“). Prema romanu o mravima osmislila je kratki crtani film „Bubika“, a roman „Mjesto susreta – Zemlja“ prilagodila je za igrani film. Njezino najnovije djelo i opet je roman za djecu „Srce će te dovesti kući“. Mirjana Matiša članica je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika , Društva književnika za djecu i mlade te Hrvatskog društva naivnih umjetnika .

Učenici, učitelji i svi prisutni uživali su i sa zanimanjem pratili predstavljanje širokog književnog opusa, te na kraju postavljali mnoga zanimljiva pitanja, na koja je gošća rado, sa smješkom odgovarala.

Susret je bio izvanredna prilika za predstavljanje pisaca amatera naše škole. Učenica 8. razreda Paula Puklavec počastila nas je svojim literarnim ostvarajima, a upravo njeni radovi krase literarni kutak školske knjižnice. Učenice 6. a razreda, Antonia i Sara Mikulan predstavile su svoje literarno – likovne uratke s kojima sudjeluju na natječaju Moja prva knjiga. Najmlađa sudionica istog natječaja je Klementina Korošec, učenica 2. razreda  koja je predstavila svoju prvu slikovnicu.

A da i među učiteljima ima talenata za pisanje poezije dokazala je učiteljica Tatjana Međimorec pročitavši nam nekoliko svojih pjesama.

Izgovoreni stihovi, pročitani prozni dijelovi, prezentirani učenički radovi kod prisutnih su izazvali divljenje, poštovanje, ponos, smijeh, čak i poneku suzu, ali zasigurno dokazali da kroz ovakve susrete svatko može zavoljeti poeziju.