« Travanj 2024 »

ZEMLJIN ROĐENDAN PROSLAVLJEN U EKOPARKU KRAŠOGRAD
Autor: Sonja Vuljak, 25. 4. 2016.

Koji smo ljepši dar dragom nam planetu mogli pokloniti za rođendan od istraživanja njegove čudnovatosti na velikom ekološkom imanju najslađeg grada u Hrvatskoj – Krašograda?!

Već je samo jutro u petak, 22. travnja, obećavalo prekrasan dan za učenike razredne nastave koji su se probudili ranije no inače i već u 7.30 krenuli autobusom put općine Pisarovina. Posljednji kilometri pred samim odredištem dali su nam naslutiti da prefiks EKO zaista opravdava ime parka, a već i sam dolazak u park nadmašio je naša očekivanja.

Ljubazni domaćini dočekali su nas s kraš express napitkom i keksima domaćica što su učenici vrlo rado prihvatili. Nakon slatkog doručka učenici su, zajedno s animatorima i svojim učiteljicama krenuli u avanturu Krašogradom. Teško je čak i nabrojiti sve sadržaje koji su činili njihov doživljaj jedinstvenim, no sigurno je da je svatko od učenika upamtio barem jedan koji će mu ostati u posebnom sjećanju.

Osnaženi čokoladnim napitkom i keksima, učenici su vrlo odlučno zajahali mehaničke konjiće i projahali nekoliko krugova improviziranim hipodromom poslije čega se većina jahača posladila nagradama osvojenim u slatkom kolu sreće. Natjecateljski duh svih učenika pobudila je, ne biste vjerovali, mužnja mehaničke kravice. Pokazalo se da su učenici vrlo vješti u mužnji što bi moglo rezultirati povećanjem broja tih „mliječnih“ životinja u našem selu.

Jedna od najzanimljivijih aktivnosti bila je trčanje Kraševe slatke alke u kojoj su učenici postali pravi alkari, na vlastitom konju držeći u ruci koplje i gađajući u sridu. Nakon alke, velikim dijelom imanja provezao nas je Kraš express vlakić u kojem su učenici, plešući i pjevajući, gotovo iscrpili svoje nožice i glasnice.

Dio parka u koji smo stigli vlakom bio je posebno dojmljiv jer su učenici imali prilike vidjeti, a i dodirnuti magarce, ponije, koze i kozliće te ovčice, a i upoznati neobičnu vrstu patuljastih svinja – vijetnamsku svinju koja odnedavno ima vrckave praščiće. Prošetali smo i stajom s konjima u kojoj smo naišli i na mnogo manje životinje – kuniće. Od ovih, poprilično pitomih životinja, krenuli smo prema divljači, srnama i srndačima koji su jedva dočekali par vlati trave kojima smo ih nahranili.

Posebno oduševljenje izazvala je sljedeća atrakcija kojoj smo se bližili – vožnja brodićem po jezercu. Naoružani hrabrošću i čvrstim prslucima učenici su oplovili jezerce nekoliko puta, a onda već, pomalo gladni, krenuli na ručak.

Tanjuri su ubrzo bili prazni, a učenici vrlo nestrpljivi oko novih zanimljivosti koje ih čekaju izvan restorana po imenu Jadro. Iako punih želučića, objeručke su prihvatili skakanje na trampolinu, povlačenje užeta, kao i skakanje u vrećama. Dječacima se ispunila i želja za igranjem nogometa na umjetnom travnjaku, a slobodno vrijeme učenici su iskoristili uživajući na raznim penjalicama, toboganima i ljuljačkama koji su također dio Ekoparka. Čitavo ovo slatko druženje završilo je potragom za kovčegom sa skrivenim slatkim blagom i nagradama u obliku čokoladica Životinjsko carstvo i Bananko.

Na putu kući neizostavno je bilo zaustavljanje u McDonaldsu jer kako drugačije završiti ovo slatko druženje nego finim sladoledom. Umorni i iscrpljeni, ali glavica i srdaca prepunih dojmova, vratili smo se kući u ranim večernjim satima.

U fotogaleriji pogledajte kako nam je bilo.

Monika Cvetnić, učiteljica 1.r.