Spomendan na Miškinu
Autor: Administrator , 29. 6. 2012.

Dana 21. lipnja 2012. g. naša je škola obilježila Spomendan na Miškinu. Ova se značajna manifestacija održala povodom 125. godišnjice rođenja tog našeg velikog suseljana te 70. godišnjice njegove tragične pogibije u Jasenovcu.

Manifestacija je održana pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Svečanom akademijom u Domu kulture započeta je svečanost tog vrućeg lipanjskog dana, a nazočili su joj vrlo cijenjeni uzvanici. Predstavnica Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta gđa Vera Šutalo, zamjenik župana g. Ivan Pal, pročelnik za kulturu Koprivničko-križevačke županije g. Mladen Antolić, predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske g. Ratko Maričić, predsjednik SAB-a Koprivničko-križevačke županije g. Rudolf Kahlina, predsjednik SNV-a Koprivničko-križevačke županije g. Branko Dulikravić, predstavnici naše Općine na čelu s načelnicom gospođom Šteficom Sirutka, predstavnici DVD-a Đelekovec, članovi KPD-a Seljačka sloga Đelekovec, bivši zaposlenici i umirovljenici škole, potomci M. P. Miškine te mnogi drugi.

Svečana akademija započela je u 10.00 sati, a otvorio ju je ravnatelj škole, g. Branko Dolenec. Prigodnim je riječima pozdravio prisutne i izrazio iznimno zadovoljstvo visokim pokroviteljstvom ove manifestacije, pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH-e. Isto tako, zahvalio je svima koji su na bilo koji način pomogli u realizaciji ove manifestacije u našoj sredini. Biranim se riječima obratio u svom uvodnom govoru o liku i djelu Mihovila Pavleka Miškine, koji je zadužio sve nas, a i buduće generacije svojom kulturnom ostavštinom.

Uz vrijedne učenike naše škole koji su nosili cijeli program, svečanost su svojim prisutstvom uveličale i dvije vrlo cijenjene gošće. Na flauti je nastupila Tea Petak, nekadašnja učenica naše škole, a danas studentica Muzičke akademije u Zagrebu, dok je šećer došao na kraju – gđa Barbara Othman, primadona Hrvatskog narodnog kazališta i svjetski poznata umjetnica zaokružila je svečanost svojom vokalnom izvedbom skladbe Neka cijeli ovaj svijet uz pratnju tamburaškog orkestra i pjevačkog zbora naše škole. Burnim pljeskom nagrađeni su svi izvođači kulturno-umjetničkog programa od strane prisutnih u dvorani Doma kulture u Đelekovcu. Uvaženim su gostima podijeljene spomen-plakete s likom M. P. Miškine, rad akademskog kipara Josipa Fluksija. Nakon Svečane akademije gosti su pogledali izložbu Darka Vulića na temu Miškine postavljenu u Domu kulture. Autor postave bio je g. Mladen Levak.

Nakon toga, svi su se uzavanici i gosti  uputili položiti vijence ispred spomenika palim borcima i žrtvama fašističkog terora u centru Đelekovca. Uslijedilo je potom i polaganje vijenaca ispred spomenika Mihovilu Pavleku Miškini pred zgradom  škole. Vijence su položili predstavnici Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Koprivničko-križevačke županije, općine Đelekovec, Saveza antifašističkih boraca i antifašista KKŽ, KPD-a Seljačka sloga te, naravno, domaćini.

Predstavnici Koprivničko-križevačke županije g. Ivan Pal i g. Mladen Antolić polažu vijenac ispred spomenika palim borcima i žrtvama fašističkog terora u centru Đelekovca

Predstavnici Općine Đelekovec polažu vijenac               Predstavnici SAB-a RH-e polažu vijenac

Nakon polaganja vijenaca i prigodnog programa ispred spomenika Miškini, uzvanici su se uputili u prostore škole gdje je otvorena izložba učeničkih radova pod nazivom „Miškina pjesnik, rodoljub, seljak i antifašist“. U prostoru izložbe održana je i promocija ovogodišnjeg broja školskog lista Makići kojeg je predstavila glavna urednica i učiteljica hrvatskog jezika Mihaela Antić, a uzvanicima su uručeni primjerci istih. Na kraju, uvaženi su gosti pozvani da pogledaju naš školski vrt čemu su se rado odazvali i nemalo oduševili viđenim. Svečanost je završila svečanim ručkom u Domu kulture koji su pripremile vrijedne žene Društva žena Đelekovec.

Nekoliko dana nakon održane svečanosti Spomendana, predsatavnici naše škole (ravnatelj g. Branko Dolenec i glavna urednica školskog lista gđa Mihaela Antić) otputovali su u Zagreb u Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta te uručili spomen-plakete ministru g. Željku Jovanoviću i pomoćnici ministra gđi Ankici Nježić te zahvalili na pokroviteljstvu i punoj podršci Ministarstva našoj školi u provedbi spomenute svečanosti i njenom radu.