Ekskurzija 7. razreda
Autor: Administrator , 6. 7. 2012.

Od 26. do 30. lipnja učenici 7. razreda naše škole bili su na petodnevnoj školskoj ekskurziji u Biogradu na moru.

Zahvaljujući prekrasnom vremenu uživali smo u suncu i moru te smo se u opuštenoj i veseloj atmosferi upoznavali s povijesnom i kulturnom baštinom i prirodnim ljepotama naše domovine.

Već na putu do Biograda ostali smo ushićeni vodenom čarolijom Rastoka i modrozelenim vodama rijeke Slunjčice koje je priroda rastočila u mnoštvo prštavih slapova i slapića od kojih su najljepši Buk, Hrvoje i Vilina kosa.

Nakon dolaska u hotel i kraćeg odmora upoznali smo Biograd koji se prvi put spominje sredinom X. stoljeća, a najveći procvat doživio je kao prijestolnica hrvatskih vladara. Danas je Biograd poznati turistički i nautički centar središnje Dalmacije.

Drugi dan, nakon jutarnjeg kupanja i ručka, posjetili smo Zadar, grad iznimne 3000-ljetne povijesti i izuzetno vrijednog kulturnog naslijeđa (crkva Sv. Donata, Katedrala Sv. Stošije, samostan Benediktinki s crkvom sv. Marije, bazilika sv. Krševana, zgrada Gradske straže, Gradska loža, trg Tri bunara). Uživali smo u zvuku morskih orgulja, u Pozdravu Suncu te prošetali poznatom Kalelargom gdje smo se osvježili izvrsnim sladoledom

Treći dan bio je rezerviran za NP Krka u koji smo krenuli brodom iz Skradina, te smo u ugodnoj hladovini stoljetnih šuma upoznali šarolik biljni i životinjski svijet, ručali, a nismo propustili priliku osvježiti se kupanjem podno Skradinskog buka. Nakon toga brodom smo se odvezli do Visovca, otočića u vlasništvu Katoličke crkve, koji se ubraja u ona mjesta, gdje kultura, religioznost i prosvjeta žive usporedno.

Četvrti dan ujutro uživali smo u hladovini guste borove šume u kojoj je smješten Sokolarski centar koji predstavlja jedinstveno mjesto gdje smo se upoznali sa tajanstvenim životom nebeskih lovaca – sokolova i sova ušara.

Nakon toga produžili smo do Šibenika koji je smješten gotovo na središnjem dijelu hrvatske obale Jadrana te uživali u bogatim kulturno povijesnom nasljeđu (tvrđava sv. Mihovila, sv. Ivana, Nikole, gradska vrata s bedemima, katedrala sv. Jakova, stara gradska jezgra).

Nakon večere i noćnog kupanja spremili smo svoje stvari, mnoštvo fotografija i pregršt lijepih uspomena koje će nas pratiti cijeli život. Ujutro zadnje kupanje, šetnja Biogradom, kupovina suvenira, a nakon ručka povratak kući.