Jednodnevni izlet učenika nižih razreda
Autor: Administrator , 26. 10. 2012.

Dana  19. 10. 2012. (petak)  započeo je prekrasan  i sunčan dan na kojem smo u potpunosti realizirali sve ciljeve i zadatke planirane ovim izletom. Na izlet   su išli  učenici od 1.  do 4. razreda  Matične i Područne škole. Cilj našeg odredišta i putovanja bio je posjetiti i upoznati se s mjestom gdje je najveći dio svog stvaralačkog rada provela poznata spisateljica za djecu I. B. Mažuranić , autorica Šegrta Hlapića  čiji naziv nosi ovogodišnji projekt učenika razredne nastave.

Uz usputna zaustavljanja i panoramski razgled gradova Virovitice i Našica kao gradova poznate plemićke obitelji Pejačević, njihovih dvoraca i perivoja, stigli smo u Slavonski Brod bez ikakvih poteškoća, uz veselje i pjesme prelazeći istočne obronke Papuka.

U gradu na Savi dočeli su nas likovi iz prošlosti. Nakon što smo kod gradskog pisara dobili propusnicu za obilazak dočekao nas je glavni zapovjednik gradske Tvrđave Brod te nas uputio uz obavezno stupanje u svoj posao. A izlaganje i objašnjenje posla tvrđavskog špijuna smo posebno pratili s velikim zanimanjem. Razgledavanje cijelog kompleksa ove utvrde trajao je do 13.00 sati kada smo posjetili franjevački samostan i crkvu kao i sobu Dragutina Tadijanovića. Uz stihove poznatog književnika pozdravili smo se i uputili u obaveznu šetnju  promenadom uz rijeku Savu te razgled grada i kuće Brlićevih.

Napustili  smo grad Slavonski Brod uronivši u svijet mašte i prošlosti te krenuli prema Ruščici gdje smo posjetili zoo vrt Centar za zbrinjavanje zaštićenih životinja. Učenici su uživali  dok su razgledavali i upoznavali  životinje i  njihove nastambe.

Učenicima smo pokazali jedan dio naše Domovine, uz bogate sadržaje iz prošlosti prožete književnošću. Možemo reći da je jednodnevni izlet u potpunosti ostvario sve zadatke koji pred nas stavljaju obavezu i realizaciju našeg ovogodišnjeg projekta Mali šegrti .